סופר ילדים ומאייר ישראלי – פאול קור (1 באוגוסט 1926 – 24 במאי 2001)

פאול קור

אלפי ילדים גדלו על ספריו של פאול קור ("כספיון", "הפיל שרוצה להיות הכי" ועוד). בנו, פרופ' רן קורנובסקי, מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי רבין, יצר מהם איגרות ברכה שנמכרות כתרומה לרווחת מטופליו.
(ניתן להשיג את ספרייו בספריית "הקורא העברי")

את הדמויות הנפלאות שאצורות בין דפיהם של ספרים כמו "כספיון" ו"הפיל שרצה להיות הכי" אנחנו חייבים לסופר הילדים פאול קור, שהלך לעולמו לפני עשור, בגיל 74. כדרכם של ספרים, ממשיכים ספריו לחיות שנים רבות אחריו ולהצמיח דורות של ילדים שחולמים על הצפרדעון שלא רצה לישון, השולטן שרצה לעוף, המטפס הקטן והפרח הזוהר, בן־בן והגוזל ואחרים.
בתחילת דרכו עסק קור בעיצוב כרזות ובעיצוב גרפי, ונהג לצייר הרבה, בעיקר בשמן. כשנולד נכדו הבכור החל לכתוב — וכמובן לאייר — ספרי ילדים. "ספרי הילדים נולדו עם הנכדים שלנו", מספרת פנינה, אלמנתו, שמתארת אמן שקט, קפדן, דייקן, ליברלי מאוד, איש ספר בעל כישרון לשפות. רק על השואה — שבמהלכה נרצח אביו באושוויץ, סירב קור לדבר. את סיפורו האישי חשף רק בזמן מתן העדות לסרטו של סטיבן ספילברג, אולם בחבריו לבית המחסה לילדים ראה כל השנים אחים ושמר עימם על קשרים קרובים ואוהבים.

גם בנו, פרופ' רן קורנובסקי, מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי ע"ש רבין, זוכר אבא שכל הזמן מצייר. "בשבת בבוקר הייתי קם והולך ברגל לסטודיו, לראות את אבא מצייר", הוא מספר. "ראינו סקיצות שלו, ציירנו לידו לפעמים, חיינו את יצירתו וספגנו ממנו ערכים. הוא היה הומניסט גדול, איש צנוע ומקסים, שהאמין שלא צריך להכתיב לילדים דוקטרינה ספציפית, אלא יש לתת להם לגלות את העולם בדרכם, מתוך כבוד והערכה לאינטליגנציה שלהם, לחופש המחשבה ולסקרנות שלהם".

 יזמה עמותת הידידים של המרכז הרפואי ע"ש רבין הפקת מארז אגרות ברכה מיוחד, המאויר ביצירותיו האלמותיות של קור. משפחתו של האמן נענתה להצעה, והמארז, במחיר עשרה שקלים, נמכר בחנויות צומת ספרים, כאשר ההכנסות קודש לרווחת המטופלים במערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי.

פרופ' קורנובסקי: "יש פה סינרגיה בין שימור פועלו של אבי כאמן לבין התועלת שתצמח מזה לפציינטים, ולכן הלכנו על הפרויקט. אני משוכנע שלו יכולתי לשאול את אבא מה דעתו על הפרויקט, הוא היה עונה במילה אחת: 'פנטסטי', ולא בגלל הרחבת החשיפה ליצירתו, אלא אך ורק מתוך הרצון להיטיב עם חולים".

פאול קור (קורנובסקי) (1 באוגוסט 1926 – 24 במאי 2001) היה צייר, מעצב גרפי, סופר ילדים ומאייר ישראלי.
(ניתן להשיג את ספרייו בספריית "הקורא העברי")

קור נולד בפריז שבצרפת למשפחת קורנובסקי, שהיגרה לשם מפולין. הוא גדל בבית חילוני. אביו, יצחק, חייט במקצועו, נספה בשואה ופאול הנער הוברח במהלך המלחמה, יחד עם אחיו, לז'נבה שבשווייץ, שם שהה כפליט בבית מחסה לילדים יהודים עד לסיום המלחמה. בזמן זה למד ציור וגרפיקה בבית הספר הגבוה לאמנות בז'נבה ובהמשך בבית הספר לאמנויות-יפות בפריז שם למד ציור כרזות אצל פול קולן.
עם פרוץ מלחמת העצמאות ב-1948 עלה לישראל, וגויס לצה"ל כמתנדב מח"ל. הוא נשאר בישראל לאחר שנישא לפנינה טובבין, אותה הכיר בצבא. פאול קור שמר על שם משפחתו "קורנובסקי" אך השתמש בשם "קור" כשמו האמנותי.

תוצאת תמונה עבור פאול קור

פאול קור היה אומן רב-גוני. התמונות המאפיינות אותו מביעות תנוחות גוף מסוגננות, הפנים מביעים צער, שמחה, חרדה, עצב, פליאה ושמחת חיים. במלאת 10 שנים למותו הוצגה תערוכה מציוריו ועבודותיו השונות ב"יד לילד" בקיבוץ לוחמי הגטאות.

מבקר האמנות אליק מישורי כתב על סגנון ציוריו של קור כי "הציור של פאול קור גורם לשוב ולהיזכר בהגדרה הרנסאנסית הרואה בציור "שירה אילמת", הדמויות המאכלסות את ציוריו מנגנות מוזיקה אילמת" (הכוונה לדמויות הפנטומימאים בציוריו).

ציוריו הוצגו בפריז עיר הולדתו, באוסלו שבנורווגיה, בלונדון, בישראל בגלריה רוזנפלד, ביד ושם, במוזיאון פתח תקוה וב"יד לילד" שבמוזיאון בית לוחמי הגטאות.

בנוסף לפעילותו כצייר, עסק קור שנים רבות באיור ובעיצוב גרפי. הוא עיצב חלק משטרות הכסף של מדינת ישראל ובוליה, ועסק גם בעיצוב ובהפקת חוברות של כרזות בישראל ובצרפת. ב-1968 זכה ספרו המאויר ונטול הטקסט Tete a queue בפרס "הספר היפה" בצרפת, ואף הוצג במוזיאון לאמנות מודרנית בפריז.

תמונת השמן "הצ'ליסט" מוצגת ב"יד לילד", מוזיאון בית לוחמי הגטאות, ליד כל ספרי הילדים שסיפר וצייר. במוזיאון יד ושם בירושלים נמצאות מספר עבודות, תמונות שמן וגרפיקה שיצר בנושא השואה. באוסף מוזיאון ישראל ירושלים נמצאים שני מונוטייפים שלו מ-1995.

פאול קור זכה במספר פרסים בארץ ובעולם. בין היתר זכה עבור כרזה לקידום תיירות שיצר, בפרס "סירנת הזהב" בתחרות הבינלאומית הרביעית לכרזות תיירות במילנו, איטליה ב-1966.

בתחילת שנות ה-70 צייר ועיצב קור את הסדרה האחרונה של שטרות הלירה הישראלית, שהייתה הבסיס לסדרת השטרות הראשונה של השקל. על השטרות שעיצב מופיעים דיוקנותיהם של הנרייטה סאלד (5 לירות ישראליות), משה מונטיפיורי (10 לירות ישראליות), חיים ויצמן (חמישים לירות ישראליות) והרצל (מאה לירות ישראליות).

תוצאת תמונה עבור חמישים לירות חיים ויצמן

בשנת 2001 נפטר פאול קור מסרטן הריאות, בגיל 75. הוא נקבר בבית העלמין קריית שאול בתל אביב. הותיר אחריו את אשתו פנינה ושני בנים.

ביוני 2008 נקרא על שמו רחוב בתל אביב, העיר בה יצר ופעל רוב ימי חייו.

לאחר מותו הפיקה משפחתו שני סרטי אנימציה המבוססים על הספרים: "הפיל שרצה להיות הכי" ו"כספיון".

בשנת הלימודים התשע"ד , הקימה עיריית פתח תקווה בית ספר על שמו , בשכונת אם המושבות. טקס הפתיחה המרשים היה במעמד הנהלת עיריית פתח-תקווה, מנהלת ומורי בית הספר ומשפחת קורנובסקי-קור.

תוצאת תמונה עבור פאול קור

ספרי ילדים
החל משנת 1974 התמקד קור בציור ואיור ספרי ילדים. משנות השמונים נחשב קור לאחד מסופרי הילדים הפופולריים והאהובים בישראל. המאפיין הבולט בספרי הילדים של קור הוא שילוב בין הטקסט שכתב לבין החזות הוויזואלית הצבעונית. ב-1986 הוציא בהוצאת כתר את הספר "הדג שלא רצה להיות דג", המשלב אפקט של דמויות משתנות. בהמשך כתב ואייר את "סיפור הנץ".

בספרו הידוע ביותר "כספיון הדג הקטן" בהוצאת "זמורה ביתן" כיכב לראשונה דג קטן ומוכסף שהיה לדמות המזוהה ביותר עם פועלו כסופר ילדים.
על הרעיון לספר אמר:

על השולחן בסטודיו שלי הייתה מונחת קופסת סיגריות פתוחה, וקרן שמש נפלה על נייר כסף ונצצה בתוכו ובאלפית שנייה נולד אז הרעיון לכתוב סיפור על דג כסף.

"כספיון" זכה בפרס האיור ע"ש בן יצחק באגף הנוער של מוזיאון ישראל בירושלים. הספר הפך בהמשך לסדרה בת שלושה ספרים (הספרים הנוספים בסדרה הם "כספיון בסכנה" ו"המסע הגדול של כספיון").

תוצאת תמונה עבור כספיון

בנוסף, הוציא פאול קור בהוצאת "זמורה ביתן" את הספר "גן החיות הקסום" שקיבל את פרס נחום גוטמן לאיור מעיריית תל אביב. לאחר מכן התפרסמו בהוצאת "כנרת זמורה ביתן" ספרי ילדים נוספים פרי עטו. אל "כספיון" הצטרפו, בין השאר, "בן בן והגוזל", "הפיל שרצה להיות הכי", "השולטן שרצה לעוף", "הילד שאהב את הירח", "פרח פרח, אל תבכה", "צפרדעון לך לישון", "הצבע הכי יפה בעולם", "המטפס הקטן והפרח הזוהר" וסיפורים מאוירים נוספים. מספר ספרים הפכו לקלטות DVD והומחזו להצגות ילדים.

ספרים שכתב
Tete a queue מראש ועד זנב (בצרפתית).
בן-בן והגוזל
לפעמים
הפיל שרצה להיות הכי
הילד שאהב את הירח
גן החיות הקסום
כספיון הדג הקטן
כספיון בסכנה
המסע הגדול של כספיון
הדג שלא רצה להיות דג
היכן העכבר?
פרח, אל תבכה
הסולטאן שרצה לעוף
סיפור הנץ
יופי של עולם
העורב והשועל
הצבע הכי יפה בעולם
צפרדעון לך לישון
המטפס הקטן והפרח הזוהר
2 ספרים עבור חברת התרופות מרק. לקידום תרופות לילדים
ילד פלסטר

ספריית הקורא העברי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.